temat: Druga zasada dynamiki Newtona jako nauka o zmianie

  • posługuje się pojęciem masy jako miary bezwładności ciał; analizuje zachowanie się ciał na podstawie drugiej zasady dynamiki i stosuje do obliczeń związek między siłą i masą a przyspieszeniem;
  • opisuje spadek swobodny jako przykład ruchu jednostajnie przyspieszonego;
  • posługuje się pojęciem siły ciężkości; stosuje do obliczeń związek między siłą, masą i przyspieszeniem grawitacyjnym;
  • doświadczalnie: ilustruje: II zasadę dynamiki.

Przypominajka

Na poprzednich lekcjach dowiedziałeś się, że w codziennym życiu można zaobserwować skutki działania jednych ciał na drugie. Jeśli zaczniemy pchać samochód, to przy zwolnionym hamulcu ręcznym zacznie on się poruszać. Jeżeli będziemy ciągnąć sanki – również wprawimy je w ruch. Skutkiem działania jednego ciała na drugie może więc być zmiana stanu ruchu – nieruchome dotąd ciało zacznie się poruszać. Aby zatrzymać piłkę zmierzającą prosto do bramki, trzeba podziałać na tę piłkę tak, aby ta się zatrzymała lub zmieniła tor ruchu.

Zadanie 1 na dobry początek -Co powoduje zmianę?

Zadanie 2 Co powoduje zmianę?

Zadanie domowe-analiza zadania

Przed lotem w kosmos kosmonauta został postawiony na wadze – wskazywała ona 75 kg. A co by się stało, gdyby stanął na tej samej wadze, ale na powierzchni Księżyca lub Marsa (pomińmy kwestię skafandra)? Jakie będą wskazania tej samej wagi, jeśli postawimy na niej kosmonautę lecącego w statku kosmicznym i znajdującego się w stanie nieważkości? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej.

Praca plastyczna-Jak wyglądałby nasz świat gdyby nie było siły grawitacji.

Pomiar siły ciężkości

Download
Pomiar siły cięzkości.pdf
Adobe Acrobat Document 759.0 KB

Zadanie 3

Plan sytuacyjny: Detektyw Szkiełko gonił przestępców, którzy skradli worki z pieniędzmi. Zauważył, że złoczyńcy uciekając wyrzucali worki. Mierząc odległości między porzuconymi workami zaobserwował, że worki są w coraz większej odległości. O czym to może świadczyć? Zaprojektuj plan badawczy, postaw odpowiednią hipotezę i pytanie badawcze. Przeprowadź eksperyment.

Zadanie domowe: Wykorzystując program Algodoo wykonaj projekt symulacji pokazujący II zasadę dynamiki.

Download
szablon+Ploya (7).pdf
Adobe Acrobat Document 69.7 KB
Download
mapa kaczka.png
Portable Network Image Format 83.0 KB

Angry Birds uczą fizyki-wykonaj super projekt