Zadanie 2. Dlaczego jedne jajko pływa, a drugie tonie?
Zadanie 3. Dwa eksperymenty 1 i 2 . Czy widzisz podobieństwo ? Jakie widzisz różnice?
Zadanie 4. Zapisz warunki pływania ciał.
Ciało wypływa kiedy...
Gęstość ciała jest …….od gęstości cieczy (wody)
Siła wyporu jest…..od siły ciężkości
Ciało tonie kiedy...
Gęstość ciała jest …….od gęstości cieczy (wody)
Siła wyporu jest…..od siły ciężkości
Ciało pływa na dowolnej głębokości...
Gęstość ciała jest ……. gęstości cieczy (wody)
Siła wyporu jest…..siły ciężkości
Czy możesz teraz dopisać „coś więcej" do swojego wcześniejszego wytłumaczenia: "Dlaczego jedna puszka pływa, a druga tonie?"
Zadanie 2. W domu skonstruuj prostą łódź podwodną i wyjaśnij jej zasadę działania-posługując się prawem Archimedesa. Zdjęcie wraz z opisem swojego projektu wklej do zeszytu.
zadanie 4: Co jest źle na tych zdjęciach i jak potrafisz to uzasadnić?
Zadanie 5
Przypomnij sobie definicję gęstości ciała i oceń, jak zmieni się (wzrośnie czy zmaleje) gęstość 1 kg powietrza, jeśli na skutek wzrostu temperatury jego objętość wzrośnie. Odpowiedź uzasadnij.
Konwekcją nazywamy zjawisko polegające na przenoszeniu ciepła przez poruszające się ogrzane warstwy lub obszary gazów bądź cieczy.Konwekcja swobodna – to ruch gazu lub cieczy spowodowany przez różnice gęstości obszarów o różnej temperaturze.Ze zjawiskiem konwekcji często spotykamy się na co dzień. Powietrze o wyższej temperaturze w pobliżu nagrzanego kaloryfera unosi się do góry, tam oziębia się i następnie opada.Zjawisko konwekcji obserwujemy wszędzie tam, gdzie pomiędzy różnymi miejscami objętości substancji występuje różnica temperatur. W wyższej temperaturze cząsteczki poruszają się szybciej, dlatego rosną odległości między nimi, stąd wzrost objętości i spadek gęstości. Obszar gazu lub cieczy o wyższej temperaturze i mniejszej gęstości zgodnie z prawem Archimedesa zaczyna unosić się w górę. Po drodze, stykając się z obszarami chłodniejszymi, oddaje im energię.